Nema proizvoda u korpi
Jajce
Banja Luka je grad koji zna da uspori vrijeme – taman toliko da stignete da je osjetite. Smještena u kotlini kroz koju protiče smaragdni Vrbas, okružena šumovitim brdima, izvorima i vidikovcima, nudi skladan spoj urbanog života i prirode koja je nadohvat ruke. Nije bučna, ali je živa. Nije razvikana, ali ostavlja trag.
Za one koji vole aktivan odmor i boravak na otvorenom, Banja Luka i njena okolica kriju pravo bogatstvo – od šumskih staza i proplanaka do riječnih brzaka i pogleda koji oduzimaju dah. Kanjon Vrbasa je već dobro poznata destinacija za rafting, ali rijetko ko zna koliko je ovo područje zahvalno i za vožnju biciklom – kako kroz ravničarske dijelove, tako i kroz izazovnije planinske terene.

Jedna od najljepših ruta vodi upravo preko planine Manjače – visoravni prošarane pašnjacima, šumama i starim seoskim putevima, s pogledima koji sežu do horizonta. U blizini se nalaze i kulturne tačke poput rodne kuće Petra Kočića, nekropola stećaka, crkava i manastira skrivenih među brdima – idealna mjesta za kratak predah i dublje upoznavanje kraja.
Ovo je poziv na vožnju, ali i na ponovno povezivanje s prirodom. Na istraživanje, ali bez žurbe. Na avanturu koja hrani i tijelo i duh.

Ovo nije trka, iako će svi učesnici dobiti startni broj, ali isključivo iz bezbjednosnih razloga, te će svi zajedno krenuti. Potom ih očekuje zajednička vožnja, s tim da svako prati istu stazu, ali uz svoj tempo i vrhunsku podršku organizatora.
Turistički, ali i skriveni biseri smjenjivaće se na stazi dugoj 48 kilometara. Ostavljajući gradsko jezgro za sobom, staza prema Stričićima dočaraće sve tajne i ljepote planine Manjača, mjesta sa izuzetnim prirodnim i kulturnim rijetkostima.
Povratak u Banjaluku će otkriti i druge brojne atraktivne lokalitete te svim učesnicima pružiti priliku da ove prostore istraže na jedan do tada možda potpuno nov način.

Opis Staze
Planina Manjača, smještena jugozapadno od Banjaluke, predstavlja pravo utočište za ljubitelje prirode, mira i aktivnog odmora. Prostrani pašnjaci, guste šume i svježi planinski vazduh stvaraju savršeno okruženje za bijeg od gradske vreve i punjenje baterija. S vrhova Manjače pružaju se zadivljujući pogledi na okolne doline i planinske masive, dok kroz njene šumske predjele vode brojni putevi i staze idealne za istraživanje na dva točka. Ova planina nudi spoj divlje, netaknute prirode i potpune tišine – savršene za reset uma i tijela. U nastavku vas vodimo jednom od njenih najzanimljivijih biciklističkih staza.

Staza započinje na jezeru Manjača, gdje nas široki makadamski put vodi prema selu Radmanići, prolazeći pored malog, živopisnog jezera koje mirno leži u zagrljaju okolnih brežuljaka. Prvi uspon služi kao lagano zagrijavanje, a zatim se put nastavlja i dovodi nas do šumarka u kojem se nalazi stara nekropola stećaka iz srednjeg vijeka – tihi svjedoci prošlih vremena, obrasli mahovinom i pričama koje niko više ne pamti. Dalje nastavljamo uskim asfaltnim putem koji se blago uspinje između pašnjaka i obrađenih njiva, kroz tipično bosansko planinsko selo. Vozeći se prostranim platoom, s desne strane otvara se pogled na vrh Grčka gradina – nekadašnju granicu između Vizantijskog i Rimskog carstva. Prema predanju, grčka princeza Jelena dobila je zadatak da se sa svojim vojskovođama odupre moćnom rimskom carstvu. Kada je izašla na Grčku gradinu i ugledala rimske legije kako se približavaju, shvatila je da im se ne može suprotstaviti, pa je, prema legendi, izustila: “E, Jelena, Jelena, jutros te zmija ujela.” Tako je cijeli ovaj kraj dobio naziv – Zmijanje.

Ostavljamo Grčku gradinu iza sebe, kratko presijecamo regionalni put i nastavljamo prema selu Stričići, rodnom mjestu jednog od najistaknutijih književnika Bosne i Hercegovine – Petra Kočića. Uzak asfaltni put nas vodi do njegove rodne kuće, danas memorijalnog muzeja. Ova skromna drvena kuća, s krovom prekrivenim šindrom, autentičan je primjer tradicionalne krajiške arhitekture. Unutrašnjost dočarava jednostavan, ali bogat život porodice Kočić – s izloženim predmetima poput narodnih nošnji, knjiga i alata iz tog vremena. Upravo ovdje biće postavljena „feed zona“ – mjesto za predah, osvježenje i punjenje energije zapredstojeći uspon.

Nakon nekoliko kilometara vožnje visoravni, uz poglede na raštrkana seoska imanja i beskrajne pašnjake, stižemo do planinarskog doma Lokvari. Odavde se planinarske staze granaju prema Velikoj gredi – najvišem vrhu Manjače. I mi nastavljamo uspon, ostavljajući asfalt iza sebe i prelazeći na široki makadamski put koji nas vodi do prostranog proplanka. Tu hvatamo usku, ugaženu stazu koja se uvlači u šumu. Pred nama je osam kilometara vožnje kroz pravu divljinu – netaknuti šumski predjeli, svježina i tišina, povremeno isprekidana cvrkutom ptica i šuštanjem lišća pod točkovima. Izlaskom iz šume priključujemo se širokom asfaltnom putu i naredna četiri kilometra vozimo se nizbrdo prema selu Lusići. Iako saobraćaj na ovoj dionici nije gust, preporučujemo da vozite pažljivo i držite liniju kretanja, jer brzina može lako prevariti.

U Lusićima, neposredno prije stare kamene crkve, skrećemo desno s asfalta, ponovo na makadamski put. Ako napravite malu zaobilaznicu, vrijedi zastati i obići ovu crkvu – skromnu, ali arhitektonski zanimljivu i smještenu u mirnom, gotovo meditativnom okruženju. Nakon crkve nakratko izlazimo na regionalni put čije serpentine vode nazad prema jezeru. Za razliku od prethodnog dijela, ovdje je saobraćaj nešto gušći, a nizbrdica je duga i zavojita, pa budite dodatno oprezni – lako je prepustiti se brzini. Poslije tri kilometra skrećemo ulijevo na uzak makadam koji nas, pored još jedne male crkve, lagano spušta nazad do jezera. Tu vas čeka zasluženi odmor, opuštanje i okrepljenje uz hranu i piće – savršen završetak ove raznovrsne i inspirativne biciklističke ture.

NAPOMENA: Epic Rides staza pomno je kreirana uzimajući uvijek u obzir da staza nikada ne prelazi 50 km i 1.000 m visinske (kombinovano). Takođe, na stazi nema tehnički zahtjevnih dijelova, a ako ih zbog konfiguracije nije moguće izostaviti onda su oni kratki, mogu se prehodati i dodatno su označeni na samoj stazi.
Mjesto okupljanja: TCR Manjača
Vrijeme starta: 10:30
Raspored događanja
09:00 – 10:00
Registracija učesnika i podjela startnih paketa
10:30
Start EPIC RIDES Banjaluka
12:30 – 17:00
Snack, pivo, muzika i druženje
17:00
Završetak EPIC RIDES Banjaluka
Biciklistička ruta

Prijave za Epic Rides Banjaluka moguće do 07. maja 2025. do 23.00h ili po završetku raspoložive kvote mjesta.
USKORO VIŠE INFORMACIJA
Locations map
Povezani događaji
BANJALUKA, 10. MAJ 2025